Na cestě za knihou

Vždy, když vidím vycházet slunce, uvědomuji si, jak je krásné žít a jaký dar mám, že ho vidím vycházet. Nikdy nezapomenu za tento fakt poděkovat. Možná se vše stalo právě proto, abych byl schopen lépe vnímat tyto skutečnosti a možná se vše stalo proto, abych o nich dokázal mluvit tak, jak o nich mluvit dokážu. Možná se vše stalo, abych potkal lidi, kteří mě potkat měli, a kterým jsem měl ukázat právě na svém příběhu, že každá situace má východisko, znáte-li směr. Moje prožitky, zkušenosti, příběhy a možná i moje cesta by mohly být ukazatelem na rozcestích, na která mnozí z Vás, doufám, nedojdou.“

(Z knihy „Vzdát můžeš zítra“)

Je zvláštní sledovat vlastní cestu, kterou musel člověk ujít, aby mohl říct výše napsané řádky. Kdy vlastně přijde uvědomění si váhy vlastních slov. Myslím, že až tehdy, když je člověk naplní.

Když jsem před pár lety řekl, že napíši knihu, znělo to i mně tak nějak neuváženě, nebo spíše ukvapeně. Neříkám, že již nějaké pokusy neproběhly, ale z nějakého důvodu nebyl můj záměr dotažen dokonce. S oblibou používám větu „Všechno má svůj čas“.

Čas nadešel a má kniha spatří světlo světa. Možná první výtisky již světlo světa spatřily, jen já ještě své modrobílé mimino nemám ve svých rukou. Celou dobu sleduji jeho vývoj. Jak se z pár deníčků popsaných mými poznámkami vyvíjí příběh. Jednotlivé části dávají impulz znovuzrození již spícím vzpomínkám a ty probouzejí nové myšlenky. Možná nespaly, jen čekaly na tu správnou chvíli. Příběhy každodenního života mě utvrdily v tom, že to, čemu věřím, funguje. Proč jsem to musel vše prožít, pochopit a přijmout? Protože tvrdit s jistotou můžete jen to, co prožijete.

A já dnes mohu říct, že jsem napsal knihu. Mohu říct, že se kniha tiskne. Mohu říct, že kniha je ve vazárně a věřím, že za pár dní budu moct říct, že mám svoji knihu ve svých rukou.

kniha kniha

Co tomu všechno předcházelo

Jako vždy je vše o čase. Život, to je čas, který jsme již prožili. Ne ten, co nás čeká, ale právě ten, co jsme prožili. Za to, že byl rušný a pestrý, jsem dnes opravdu rád. Jsem rád za to, že můžu říct „Stálo za to, tohle vše prožít“.

Je zbytečné přemýšlet nad tím, jestli bych měnil. Neměnil, protože ani nevím za co. Někdo říká, že není možné prožít vše, co jsem prožil za jediný život. Já nevím, jestli je toto tvrzení pravdivé, neboť jsem jiný život, než ten co žiji, nežil. Mohu připustit, že je možné, že není první, ale pak mi budiž omluvou, že si ten předchozí již nepamatuji. Závěrem vše shrnu „Vše, co zde vyprávím, jsem prožil v tomto životě“. Popravdě, je toho ještě daleko víc, ale o tom až jindy a jinde.

Proč vlastně kniha vznikla

Poslouchejte svoji intuici a budete překvapeni, čeho všeho jste schopni. Vznikala jako vnuknutí a události, které mi osud jen tak podsouval pod ruku, začaly vytvářet její konečný vzhled. Nevznikla za půl roku ani za rok. Dozrávala pod pokličkou času a čekala na správnou chvíli. Kdyby vyšla dřív, něco by jí chybělo. Tím něčím byl test, jestli to, co je v ní psáno, funguje. A věřte, funguje!

Důležitý je, že má smysl a směr. Jeho hlava se nakopla a jede. Neztrácí čas přemýšlením o smrti, ale těší se na život. Proto jsi mi přece volala. S tímto jsi chtěla přece pomoci. Teď, když to vyšlo, tak máš mít radost a pochybnosti nechej stranou. V takových situacích se žije z úspěchů, ne z vykonstruované budoucnosti. Co bude, to se uvidí, ale Kuba už ví, že to jde a už ví i jak. A i kdyby to všechno nevyšlo, tak to stálo za to, protože ten kluk žil až dokonce!“

Asi silný konec mého monologu, dal možnost k přemýšlení. Aspoň tak jsem si vysvětlil krátkou pauzu, která nastala.

Ale když..“

Není žádné ale“, přerušil jsem ji razantně „je jen teď. Ivi, čas, dej tomu čas. I ten Kuba na to všechno přijde časem a možná se jeho sny o tenisových turnajích změní na radost z čehokoliv. Teď chce ukázat všem i sobě, že to dokáže, ale časem zjistí, že to již dokázal a bude s hodnotami úplně jinde. Já vím, že je to vysoká politika, ale věř mi, vím, o čem mluvím.“

(Z knihy „Vzdát můžeš zítra“)

Objednání knihy

Knihu můžete objednat na 93richard@seznam.cz

Do zprávy uveďte:

 • adresu pro doručení knihy, telefon, počet kusů
 • do knihy je možné napsat věnování, napište znění věnování, popřípadě slovo autora
 • způsob doručení: poštou – platba převodem
 • na Váš email Vám budou zaslány platební údaje

NĚCO O KNIZE

Kniha má 229 stran ke čtení 232 stran celkem.
Formát A5
Pevné desky v provedení mat

Cena je 290,-Kč

Objednávat můžete na adrese:

93richard@seznam.cz 

NĚCO O OBSAHU KNIHY

 • Pro ty co mají rádi obrázky a fotografie: jen čtyři fotografie použité v grafickém zpracování na začátku a na konci knihy. Nebuďte ale zklamaní, při čtení vám Vaše představivost vykreslí takové obrázky, o kterých se Vám ani nesnilo.
 • Pro ty co rádi čtou: je toho celkem dost.
 • Pro ty co se rádi zamýšlí: bude o čem přemýšlet.
 • Pro ty, co chtějí něco vzdát: doporučuji se rozhodnout až po přečtení knihy.
 • Použitelnost knihy: všude tam, kde se něco nepovedlo, nebo se k tomu schyluje. Na druhou stranu je dobrá je i prevence.
 • Pro ty co se ptají proč ji mít: věřím, že si odpovíte na konci knihy sami.
 • Něco na závěr od sudiček: přeji si, aby fungovala tak, jak fungovat má.