Radek Štěpánek, Ivan Lendl, Rafael Nadal, Novak Djokovic a spoustu jiných jmen tenistů bych mohl vyjmenovat. Jak by nás mohli motivovat, jak by mohli přitáhnout lidi od stolu na kurt? Jak to, že lidé nepřijdou, nepůjčí si raketu a nevyzvou některého z těch slavných borců na zápas? Co to kecá, myslíte si, co to tady píše za blbosti? Počkejte s těmi soudy, i závodní auto se musí rozjet, aby bylo závodní, jinak bude jen autem. Tak dobře, klapka a znovu.

You tube, Redbul Rampage, Pepa Dresler, Kamil Tatarkovič, Michal Prokop, Kurt Sorge, Andreu Lacondeguy, Graham Agassiz. Co je? Šije to s vámi? A dál: sigltreky, bike parky, downhillové tratě. A hop barvy: červená, žlutá, černá a pojmy: lavice, dropy, backflip atd. Myslím, že při čtení prvního odstavce vám před očima letěly astronomické cifry, ale při čtení druhého se Vám začaly svírat ruce a stahovat břicho. Instinktivně zvedáte špičky a tlačíte do pat, co? Jóóó, virtuální realita a adrenalin. Jak snadno to na těch videích vypadá. Borci se předhánějí, pomalu předskakují, kolo na kolo v malých rozestupech. Vlající ležérní móda. Jen tak si střihnout v riflích a košili singlík vlnící se mezi stromy vyšperkovaný skoky a lávkami. Prostě pohoda. Co je na tom, řeknou si někteří. S takovým kolem je 50% minimálně zmáknutých a zbytek je o odvaze. A věřte, že stačí jen najít nějakou trať, u ní půjčovnu kol a na průšvih je zaděláno. Jak jinak si mám vysvětlit svůj příběh?

Jedovnice, autocamp Olšovec. Mnozí již vědí, někteří tam již byli. Na jaře se tady otevřely nové singltreky. Tři okruhy dají dohromady necelých třicet kilometrů. Vše je tady nové, voňavé a uhlazené. Na stezkách nečekají žádné nerovnosti způsobené používáním nebo zanedbanou údržbou. Trošku bych zpřehlednil značení, ale o tom já nerozhoduji a ani to není téma mého zamyšlení.

K zamyšlení mě přivádí většinou lidé a jejich činy. Tak tomu bylo i zde, v Jedovnicích. Při příjezdu si nebylo možno nevšimnout tří hrdinů, z nichž jeden si nechal fotit svoje celkem slušně sedřené tělo. Věřím, že modrý svět FB se bavil a on si užil svých 5 minut slávy, než zmizel pod horou dalších horlivých přispívatelů. Oblečení ani obuv nenasvědčovaly tomu, že by tito mladíci byli odkojeni nějakou MTB disciplínou. Přihlédnu-li ke skutečnosti, že se jim na pár jízd stala partnery kola z půjčovny:,, Giant Trance“, začalo vše do sebe zapadat. Po dvou okruzích se vracíme zpět na základnu plni příjemných dojmů a náš zrak padá na tři válečné veterány. Jak jinak chcete nazvat dotrhané postavy, z jejichž těl na mnoha místech teče krev a jeden se ani moc nehýbá. Zřejmě je paralyzován bolestí od zlomené klíční kosti, nebo kdo ví, co vše mu může být. Pohled je to žalostný. Dotrhané oblečení, otevřené rány a odřeniny, prasklá přilba. Pokažený den. Nejdřív přijíždí rychlá, která ošetřuje všechny tři. Po krátké chvíli dosedá vrtulník.

Poté, co je jeden z nich naložen a vznese se do oblak, nešlo se nezeptat, co se stalo. Kluci si to střihli pěkně zostra za sebou po černé a smotali se. Opravdu museli jet všichni tři za sebou na černé? Znám videa na youtube, ale taky jsem viděl mistry učitele jízdy na kole v akci a věřte, jako vše i toto se musí umět. Chce to ale tréning a rozvahu – odvahy potřebujete jen tolik, nakolik si nejste jistí. Jedovnice a i jiná místa jsou krásné stejně jako okolí singltreků. Konkrétně v Jedovnicích stojí let balónem 3500,-Kč. Doporučuji všem, co se chtějí kochat výhledy. Pokud jste se stali pasažéry  vrtulníku záchranné služby, zapomeňte na výhledy. Mně můžete věřit, vím, o čem píšu. Jezděte na oči protože…….

Věřím, že vrtulník nebyl potřeba nikde jinde, a že vše dobře dopadlo. Mějte se pěkně a ve zdraví užívejte krás přírody i života dokud jste živí. Nemá cenu chodit tetičce zubaté naproti, ona si pro vás stejně jednou přijde!