Sobota plná prachu, potu, adrenalinu a jisker v očích

Jak jinak nazvat sobotu 24. 9. 2016, která nás zastihla již od časných ranních hodin na Prateckém bikeparku? Sluníčko ještě o sobě nedávalo znát a my dodělávali poslední překážky pro závod. Jednalo se o tři železniční pražce položené jako překážka jezdcům na trať sprintu. Zdánlivá maličkost prověřila jízdní a někdy i letecké dovednosti jezdců, ale nepředbíhejme.

Přípravy na podzimní Pratecké hrby probíhaly téměř měsíc dopředu. Pracuje se na oficiálním logu, tvorbě letáků a zajišťování zabezpečení. Vyloupnout bikepark z nereprezentativního porostu byla otázka tříhodinové brigády, kdy se ukázal kolektivní duch lidí jak z Práce, tak i okolí. Tentokrát pěkná účast (cca 12lidí) zapříčinila, že se opět naše trať zaleskla v plné parádě. Další úpravy jsme již prováděli spíše nárazově. Jednalo se nám o hrabání listí a úpravu celkového dojmu. Nechtěli jsme usnout na vavřínech prvního kola, které se jelo na jaře a připravili jsme rozšíření našeho bikeparku o jeho další část. S,, požehnáním“ i pomocí SK Prace jsme vyčistili a upravili další nevzhlednou plochu za fotbalovým hřištěm. Zde je na místě vyzdvihnout pomoc pana Zdenka Pavlíčka, který nám sponzorsky vychází vstříc s technikou, bez které bychom nebyli schopni měnit tyto léty zanedbané plochy v užitečné sportoviště. Další neméně důležitou osobou je pan Radek Cinbálnik, který se mnou a s technikou od pana Pavlíčka strávil na bikeparku řádově desítku hodin, připraven zhmotnit moje představy. Dva dny před vypuknutím závodu jsme dolaďovali umělé překážky a zde bych se bez ochoty a umu pana Honzy Novotného a Karla Dvorského, na ty hromady dřeva mohl jen dívat. Děkuji všem, co jsem jmenoval i všem co jsem nejmenoval, jste oporou tohoto projektu, který by bez vás zůstal jen na papíře, nebo v mé hlavě. Všem těm děvčatům, ženám, chlapcům i mužům, kteří nejsou jmenovaní v tomto článku, kteří přišli ve svém volném čase a pomohli. Hrdiny nedělá deska s jejich jménem ale činy, které za nimi zůstávají a za to dík.

Sobota 24. září je již od rána prosvětlená sluncem. Trať je již od pátečního večera vyznačená a začínají se objevovat první závodníci. Trochu jsme překvapeni, že již  krátce po osmé hodině se objevují první děti. Registrace se začíná rozbíhat k naší upřímné radosti a bikepark ožívá prvními jezdci. Prezentační listiny se plní a vypadá to na opravdu slušnou účast. Jen pro představu a srovnání. Jarní kolo ještě bylo vyhlašováno bez rozdílu pohlaví, kdežto podzimní vyhlašování mělo jak ženskou tak mužskou kategorii. Neskutečný posun. Dalším potěšujícím zjištěním bylo, že na našem závodě narostla účast závodníků i z okolních vesnic a to je potěšující. Pro nás jsou tyto skutečnosti motorem do další tvorby a rozšiřování vyžití tohoto zábavného a přínosného parku. Proč přínosného, ptáte se? Přiznám se, že jsem na bikeparku celkem často. Prostě je to moje srdeční záležitost a tak celkem rychle poznám, jak je využíván. K mé velké radosti musím konstatovat, že jsem zaznamenal nárůst jezdců a jezdkyň, kteří se zde prohánějí a zlepšují svůj cyklistický um. Nezřídka zde zastihnu maminy s dětmi, které ještě tak tak po svých (myslím tím děti), někdy již na odrážedlech, zdolávají zformované tuny hlíny. Děti pro svůj rozvoj prostě potřebují výzvy a ne virtuální svět. Ten jim dopřejte před spaním ve formě pohádek, ale jinak je podporujte v jejich snaze a obětujte svůj čas. Nic víc než čas jim totiž dát nemůžete, protože nic víc než čas nemáte.

Koncem prázdnin a začátkem školního roku se začíná na trati vyskytovat prach a ten je tvořen právě zvýšenou intenzitou pohybu jezdců. Jsem mile překvapen a v duchu se ptám čím to je? Nezřídka zde zastihnu i větší skupinku dětí a výjimkou nejsou ani dospělí. Jindy zde zastihnu celé rodiny a podotýkám, že nejsou z Prace. Prostě vzali svačiny a dojeli si zajezdit. Naše práce má smysl, pomyslím si vždy, když toto vidím.

Možná se někomu zdá, že nepíši o sobotních závodech, ale opak je pravdou, protože ta pomyslná třešinka na dortu, kterou tyto závody jsou, by nikdy nebyla bez toho, co jsem již napsal a dnes tady píšu.

Vše je připraveno, kategorie rozděleny. Z reproduktorů, k překvapení mnohých zaznívá rozvážné slovo pana starosty, který takto nechává vzkaz závodníkům, ve kterém podtrhuje, že největší výhrou všech je radost z pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu. Je zde na místě poděkovat za nemalou podporu, kterou Obecní úřad v čele s naším starostou panem ing. Janem Vovesným, tomuto závodu vytvořil a věřím, že jsme naší snahou i úrovní závodu nikoho nezklamali.

Závod je vypsán v šesti kategoriích. Nejroztomilejší kategorie odrážedel nenechala na pochybách nikoho v tom, že sportovní duch je v nás lidech prostě zakořeněn. Nemusíte být ani dobří pozorovatelé, aby jste zjistili, že děti více než vítězství, řeší svoje okolí anebo rodiče běžícího před nimi, ve snaze zvýšit rychlost své ratolesti. Více či méně úspěšní rodiče se stávají nakonec, aniž by chtěli, nedobrovolnými závodníky. Ale co je víc než nadšení těch malých ratolestí! Tak se také stalo, že mezi nás zavítal nejmenší účastník Alex Čadílek, který na svém tříkolovém plastovém odrážedle projel trať a tak všem dokázal, že není důležité zvítězit, ale pěkně si to užít!

Další kategorie již byly ve znamení soupeření a tak jsme viděli soustředěné výkony malých i větších borců. Bylo patrné, že nikdo svoji kůži nijak levně neprodá. Ve velkém napětí a očekávání byla kategorie nad 20 let, kdy na ženy i chlapy čekala trať plná nástrah a dřiny. Myslím, že mnozí ještě donedávna netušili, co v nich je, ale věřím, že po této sobotě již mnozí ví co chtějí aby v nich bylo. Pomyslně tleskám všem, kteří se nebáli a vystartovali na téměř 1200m dlouhou trať plnou překážek a záludností.

Vyzdvihnu i vsunutý závod ve sprintu, který byl příjemným zpestřením před startem odpoledního programu. Zde vyzdvihnu příkladný přístup Maja Kristena, který i po průletu přes řídítka 14dní starého kola své manželky závod nezabalil a za aplausu fandícího publika dojel až do cíle. Prostě jsme si to tam užívali všichni.

Byl jsem velmi potěšen, že mezi nás zavítala taková osobnost jakou je ultamaratonkyně Markéta Peggy Marvanová, se kterou se uvidíme v lednu na poutavé přednášce o jejím závodě přes šest států Ameriky. Spolu se svým přítelem a spolubojovníkem Adamem vytvořili součást našeho pořadatelského týmu.

Krátká bilance na závěr nám říká, že Prateckých hrbů se zúčastnilo 62 závodníků a závodnic. Kromě pár pádů nebyl nikdo zraněn a já věřím, což je na této bilanci nejdůležitější, že všichni odešli s dobrým pocitem a už teď spřádají plány jak svůj výkon do příště vylepšit. My neusínáme na vavřínech a již teď plánujeme trať pro Pratecké hrby 2017. Díky za podporu všech, protože my jsme tady pro všechny!

Štěpánek Richard

Pratecké hrby 05/2017

28.5. 2017 byla opět svedena bitva na Prateckém bitevním poli. Nešlo o demonstraci památné bitvy [...]

Pratecké hrby – výsledky

Kategorie „A1“ odrážedla DÍVKY 1, Verunka Pernicová 0:54:46 2, Markétka Honzáková 0:56:50 3, Sofinka Novotná [...]

Výsledky Pratecké hrby 2016

Pratecké hrby 24 září 2016 - výsledky